Direkcija je na svojoj internet strani (portfolio.beoland.com) predstavila rezultate rada i izveštaj za 2016, s obzirom da je za poslednjih 21 godinu realizovala preko 600 infrastrukturnih objekata na području Beograda i investirala više od milijardu evra u izgradnju i rekonstrukciju saobraćajnica, vodovoda i kanalizacije.
Stabilno snabdevanje građana pijaćom vodom ne bi bilo moguće da Direkcija nije tokom dve decenije ulagala u izgradnju i rekonstrukciju postrojenja za preradu voda, reni bunare i vodovodne sisteme kojima raspolaže grad Beograd. Takođe, zaštita i unapređenje građevinskog zemljišta obezbeđena je izgradnjom nekoliko stotina kilometara kanalizacione mreže širom Beograda.
Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda je pokretačka snaga infrastrukturnog razvoja grada, koja više od pola veka upravlja građevinskim zemljištem Beograda. I u današnjoj tržišnoj ekonomiji Direkcija strogom poslovnom politikom i čvrstom finansijskom disciplinom uspešno realizuje svoje godišnje programe, zbog čega su ulaganja u izgradnju infrastrukture Beograda dostigla iznos od 100 miliona evra godišnje.
Ulaganja u izgradnju infrastrukture su povećana u poslednje dve godina i time su stvoreni uslovi da investitori sve više vide Beograd kao isplativu investiciju za svoja ulaganja. Tako je, na primer, u 2013. godini Direkcija u pripremanje i opremanje građevinskog zemljišta uložila 7,6 milijardi dinara, a ove godine program predviđa ulaganje od 12,5 milijardi dinara.
Zamah izgradnji infrastrukture dale su mere koje je preduzela Republika Srbija u pogledu izmene zakonskih i podzakonskih rešenja iz oblasti građevinarstva. Uvođenje objedinjene procedure podstaklo je i Direkciju i investitore da u jasno određenim rokovima realizuju svoje investicije. Zahvaljujući novim zakonskim odredbama i odličnoj saradnji sa svim gradskim opštinama, sekretarijatima i rukovodstvom Grada Beograda, Direkcija je u 2016. godini ugovorila 61 posao na izgradnji nedostajuće infrastrukture. Kontrolu nad realizacijom ovih poslova vrši Nadzorni odbor, koji je pružio važan doprinos realizaciji postavljenih zadataka.
Osim što su ovi poslovi značajni za građane, brojne građevinske firme dobile su priliku da se u tržišnoj utakmici izbore za poslove čiji je investitor Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda. Najveći broj tendera je sproveden u otvorenom postupku, što je cene radova koje su nudile građevinske i projektantske firme smanjilo i do 30 odsto. Na ovaj način Direkcija je ove godine uštedela preko milijardu dinara u budžetu grada, a novac će biti uložen u naredne projekte koje su sve gradske opštine predložile za realizaciju.
Sredstva koja se obezbede naplatom doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta predstavljaju izvor finansiranja izgradnje infrastrukture za najveći broj projekata obuhvaćenih godišnjim programom koji svake godine usvaja osnivač Direkcije, a to je Skupština grada Beograda.
Izveštaj o realizaciji Programa uređivanja i dodele građevinskog zemljišta za 2016. godinu